Galeri

Yaşamınızdaki beş sağlıklı yaşam ilkeniz nedir?

Benim yaşamımdaki en önemli beş unsur şudur: Bir: Şeker hayatımda hiç yok. Şekerin ne kadar zararlı olduğu hakkında birçok video yaptık, hepiniz farkındasınız konunun. Basit şekerden bahsediyorum. Kendim de şekeri asla tüketmiyorum, hayatıma da sokmuyorum. Evimizde de şeker bulunmaz. Bu benim için önemli bir kıstas İki: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bedenim için haftada en az üç kere spor yapıyorum. Bunun biri kardiyo, biri body weight, diğeri de kardiyovasküler gelişim açısından da anaerobik bir çalışma yapıyoruz. Üç: Beslenmemi mutlaka dengeli bir şekilde yaparım. Çünkü vücudumuzun en önemli ihtiyacı beslenme. Beslenmeyle biz alıyoruz minarelleri, karbonhidrat, yağ, protein dengesini. Enerjiyi biz beslenmeyle alıyoruz ki beslenmeyi muhakkak dengeli bir şekilde, aksatmadan, öğün atlamadan yapıyorum. Dört: Suyu mutlaka içerim. Kilogram başına 40 cc suyu herkese öneriyoruz. Yaklaşık 3 litre suyu, sadece suyu, çay, kahve vs. içecek değil, 3 litre suyu muhakkak her gün içiyorum. Beş: Bunların yanında da vücudumun ihtiyaçlarına göre, eksikliklerine göre ya da dengeli olmasını düşündüğüm ve gıdalardan alamadığım vitamin ve mineralleri de muhakkak her gün düzenli olarak alıyorum.

Doktor Sinan Akkurt ile Sohbet

Herhangi bir sağlık probleminiz olduğunda çevrenizdekiler sizin doktor olduğunuzu unutup tavsiyelerde bulunuyor mu?

Bulunmaz mı, hem de ne tavsiyeler… Yediklerimden içtiklerimden tutun da çorbanın içine şunu kat, içeceğin içine bunu kat… Basit bir gribal enfeksiyonda bile -nane limon olsa iyi- dünyanın bitkisini içiriyorlar bana. Ben tabii biraz nazlı oluyorum hastalanınca. İlgi de hoşuma gitmiyor değil yani.

Mesleğinizin en sevdiğiniz yanı nedir?

Hastaların iyileşmesi tabii ki en sevdiğim yanı. Onlarla beraber daha çok mutlu oluyorum. Bazen zorlandığımız hastalar oluyor. Matematik problemi gibi, türev, integral gibi oturup bu denklemi çözmeye çalışıyoruz. Günlerce uğraştığımız da oluyor ama neticesinde o aritmetiği çözdüğümüz zaman işte mesleğimin en sevdiğim noktasına ulaşıyorum.

Sizce evlilik aşkı öldürür mü?

Tabii ki öldürmez. Evlilik aslında aşkı besleyen bir şeydir. Aşkın meyvesidir, diye düşünüyorum ben.