Alerji, grip ve korona virüs farkı nasıl anlaşılır?

Alerji, grip ve korona virüs farkı nasıl anlaşılır?

Korona virüsün giderek yayılması karşısında insanlar boğazlarında oluşan bir acı ya da kötü bir öksürük karşısında endişelenmeye başladılar. Tipik alerji, soğuk algınlığı ve grip semptomları ve korona virüs ile ilişkili semptomlar arasında benzerlikler olduğu gibi farklılıklar da bulunmaktadır.

Gözlerin kaşınması, burnun akması gibi semptomlar büyük olasılıkla alerjiye işaret eder. Özellikle bahar alerjileri nazal eğilimdedir; burun ve gözdeki etkileri ile öne çıkarlar. Alerji belirtileri düzenli olarak (örneğin her yılın belli döneminde) ortaya çıkar ve genellikle hafiftir. Alerjilerde yüksek ateş semptomu ise pek olası değildir. Ayrıca eğer astımınız yoksa nefes darlığı da alerji semptomları arasında sayılmaz.

Korona virüs ve grip semptomları daha sistemik olma eğilimindedir; yani tüm vücudu etkiler. Ayrıca korona virüsün klinik tanısında boğaz ağrısı, öksürük, ateş ve nefes darlığı ile son bulgular neticesinde koku ve tat kaybı da ortaya çıkar. Akut bir korona virüs veya grip varsa, yorgun, halsiz hissedersiniz ve buna ağrılar da eşlik eder.  Alerjiler de sizi yorgun hissettirebilir, ancak şiddetli kas veya eklem ağrısına neden olmaz.

Soğuk algınlığı ve hafif grip semptomları genellikle kendiliğinden iyileşir.  Yaşlı değilseniz ve başka sağlık sorununuz yoksa birkaç gün dinlenme ve uygun bakım ile daha iyi hissetmeye başlarsınız.

Koronavirüs ve akut grip semptomları ise zamanla kötüleşebilir. Kötü bir grip veya korona virüs durumunuz varsa, iyileşmeyi beklerken daha da kötüleşebilirsiniz. Bu durumda doktorunuza başvurmanız şarttır. Yaşlıysanız veya kalp hastalığı, diyabet, immün yetmezliği gibi başka rahatsızlıklarınız varsa, viral enfeksiyonlara karşı daha savunmasızsınızdır ve korona virüs ile enfekte olmanız durumunda daha ciddi hastalık geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Öte yandan grip yaz aylarında ortadan kalkar. Ancak sıcaklık yükseldikçe korona virüsün ortadan kalkacağını gösteren kanıtlar henüz bulunmamaktadır.