Atopik üçlü: Astım, egzama ve alerji

Atopik üçlü: Astım, egzama ve alerji

Egzama, astım ve alerjilerin bazı vakalarda birlikte görülmesi şaşırtıcı değildir. Bu üçlüyü “atopik üçlü” olarak da adlandırırız. Örneğin bebek ve çocuklarda sık görülen egzama; ileride astım ve alerjilerin gelişmesi için bir risk faktörüdür. Her üç rahatsızlığın da iltihaplanmaya neden olması, aradaki bağlantıyı açıklamamıza yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sistemimiz inflamatuar kimyasallar salgıladığında hem egzama hem de alerji meydana gelir. Bazı kanıtlar, egzama nedeniyle ciltte oluşan hasarlı bölge yoluyla alerjenlere maruz kalmanın, iltihaplanma ve alerjilere yol açan bağışıklık sistemi tepkilerini tetikleyebileceğini düşündürmektedir. Henüz bu üçlü arasındaki bağlantıya ilişkin burada söz ettiğimden daha fazla bir kanıt ortaya konmuş değildir. Ancak şundan eminiz: Atopik üçlüden birinin varlığı, diğeri için bir risk faktörüdür.

 

Atopik üçlü nedir?

Atopik üçlü, astım, egzama ve alerjilerin birlikte ortaya çıkma eğilimini ifade eder. Genellikle egzama ile başlar, ardından gıda alerjileri, ardından astım ve daha sonra hapşırma ve burun akıntısına neden olan alerjik rinit gelişir. Hafif egzamalı çocukların yüzde 20’sinde astım gelişirken, şiddetli egzamalı çocukların yüzde 60’ında astım geliştiği gözlenmiştir.

Atopik üçlünün gelişiminde çevresel faktörlerin rolü önemlidir. Örneğin ağır metaller, kimyasallar, antibiyotikler ya da hava kirliliği gibi çevresel faktörler bu rahatsızlıkları tetikleyen etkenlerdir. Bu neden biorezonans metodu ile egzama, astım ve alerjilerin tedavisinde, vücudu bu tip patojenlerden arındırmak öncelikli işimizdir. Klasik tıpta egzama, alerjiler ve astımın tedavisi için farklı yöntemler izlenirken biorezonans tedavisinin üçünde birden eş anlı uygulanabilmesinin dayanağı da buradan kaynaklanır.

Elbette her hastalıkta olduğu gibi erken tedavi önem taşır. Egzamanın erken tedavisi sonraki alerji ve astım risklerini önlemeye yardımcı olabilir.

Özetlemek gerekirse astım, alerjiler ve egzama, yüksek düzeyde iltihaplanma ve bağışıklık sisteminin zararsız maddelere karşı orantısız reaksiyonlarıyla ilişkilidir. Elbette egzaması olan herkesin astım ve alerji de geliştireceği ileri sürülemez, ancak bu rahatsızlıkları geliştirme olasılıkları diğer insanlara göre çok daha fazladır.