Corona virüse karşı maske ve eldiven bulamıyorsak ne yapmalıyız?

Corona virüse karşı maske ve eldiven bulamıyorsak ne yapmalıyız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle birçok insan gelişmeleri endişeyle takip ediyor. Bu endişe nedeniyle birçok insan maske ve eldivene hücum etti ve sağlık çalışanları da dahil olmak üzere, ihtiyacı olan kişilerin piyasada eldiven ve maske bulması gittikçe zorlaşıyor.

Maske ve eldiven bulamadığımız zaman almamız gereken önlemleri ve ne yapmamız gerektiğini Doktor Sinan Akkurt açıkladı.

Corona virüs salgını nedeniyle birçok insan maske ve eldivene hücum etti. Virüs kapmaktan endişe eden insanlar nedeniyle piyasada şu anda maske ve eldiven kıtlığı yaşanıyor. Çoğu maske ve eldiven internet üzerinden yüksek fiyatlara satılıyor. Peki maske ve eldiven bulamadığımız durumlarda neler yapmalıyız? “Sağlıklı bir bireysek ve eldiven ve maske bulamıyorsak endişe etmemize gerek yok” diyen Doktor Sinan Akkurt, maske ve eldiven bulamadığımız zaman yapmamız gerekenleri ve almamız gereken önlemleri sıraladı:

  • Eğer 65 yaşın altında ve herhangi bir kronik rahatsızlığa sahip değilsek zorunlu durumlarda eczane, market alışverişi için dışarı çıktığımızda yanımıza yüzde 80 alkol içeren kolonya alalım. Bu kolonya ile ellerimizi sık sık dezenfekte edelim.

 

Alkol içerikli ıslak mendili maske olarak kullanabilirsiniz

  • Ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde temiz bir atkı, eşarp, boyunluk kullanabiliriz ya da alkol içerikli bir ıslak mendili de kullanabiliriz.
  • Maske ve eldiven yüzde 100 koruyucu olmamakla birlikte özellikle market gibi ortamlarda riski azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Atkı, şal gibi araçlar da benzer şekilde riski azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle maskem ve eldivenim yok diye üzülmeyin. Ancak 1-1,5 metrelik sosyal mesafe, elleri sık sık kolonya ile dezenfekte edip evden çıkarken ve eve döndüğümüzde ilk iş olarak 30 saniye ovuşturmak suretiyle su ve sabunla yıkama kurallarından asla şaşmayın.
  • Eldivenimiz olsa da olmasa da su ve sabunla yıkama şarttır. Bu nedenle nasıl olsa eldiven taktım, korundum diye ellerimizi yıkamaktan geri durmayalım.
  • Corona virüsün yayılmasına karşı su ve sabunla ellerimizi yıkamak en etkili önlemlerin başında gelmektedir.
  • Ayrıca maske ve eldiven ya da yerine geçebilecek saydığımız araçlardan birini kullanıyor olsak da gene de minimum temasla evimize dönmeye gayret edelim; kapı kolları, asansör tuşları gibi yerlere elimizle dokunmak yerine dirseğimizle dokunmayı, merdiven tırabzanlarına tutunmamayı ihmal etmeyelim. Ne kadar az temas o kadar az risk demektir.
  • Market arabalarını temiz bir poşet ile kavrayabiliriz.
  • Eve getirdiklerimizi de eğer paketli gıda ise yine alkol içerikli ıslak mendil, kolonya ya da dezenfektan ile silelim.
  • Eğer açık meyve sebze ürünü ise normal yıkama, kuruması için bekleme ve sonrasında dolaba kaldırma sürecini takip edelim.