Hem bedenini hem de psikolojini Corona’dan koru

Hem bedenini hem de psikolojini Corona’dan koru

Gündemimiz Corona. Corona virüsten korunmanın yolları herkes tarafından merak ediliyor. Bu konuda öncelikle Bilim Kurulu ışığında Sağlık Bakanlığımız yoğun, titiz ve özverili bir çalışma sergiliyor. An be an gelişmeler hakkında yapılan bilgilendirmelerin yanı sıra bireylerin alabileceği önlemler de net şekilde açıklanıyor. Hem sağlıklı bireylerin, hem de hastalık belirtisi gösteren ya da şüphesi taşıyan bireylerin önlem alması gerekiyor.
Son günlerde Corona virüs hastalığı görülen ülkelerden gelen vatandaşlarımız, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeseler dahi virüsün kuluçka süresi olan 14 günü evlerinde geçirmek zorunda. Altını çizmek istiyorum ki herhangi bir ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler olmasa da yurtdışından gelen vatandaşlarımız için 14 gün kuralı önemli.
Peki bu 14 günde evde kalmanın dışında dikkat edilmesi gerekenler neler? Eve kesinlikle ziyaretçi kabul edilmemeli. Evde yaşayan başkaları varsa temastan kaçınılmalı, ayrı bir odada kalınmalı, bu oda sürekli havalandırılmalı. Tensel ve cinsel temastan kaçınılmalı. Evin içindeki ortak kullanım alanlarında tıbbı maske kullanılmalı, mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanılmalı (değilse her kullanımdan sonra buralar dezenfekte edilmeli) ve havlu, diş fırçası, bardak, tabak gibi kişisel ürünler kesinlikle ortak kullanılmamalı. Tek kullanımlık kağıt peçete, havlu gibi ürünlerin tercih edilmesinde de fayda var. Doktora gitmek gerektiğinde ya da çok zaruri durumlarda dışarı çıkmak gerektiğinde de tıbbi maske kullanılmalı, toplu ulaşım araçlarından ve başka bireylerle 1 metreden yakın temasta bulunmaktan kaçınılmalı.
Sağlıklı bireylere düşen görev, öncelikle kişisel hijyenlerine dikkat etmek, damlacık yoluyla bu hastalık nedeniyle gün içinde farkında olmasak da yoğun şekilde ağız, burun, saç ve gözlerimizle temas ettirdiğimiz ellerimizi defaten su ve sabunla 30 saniye ovuşturmak suretiyle yıkamak. Topluluk halinde bulunulan AVM, gün buluşmaları, taziye ve ev ziyaretleri gibi ortamlardan bir süre uzak kalmak. Ayrıca açıkta satılan gıda ürünlerinden tüketmemek, evde sağlıklı gıdalar pişirerek tüketmek. Ek olarak bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmamızda da fayda var.
Bağışıklığın güçlü tutulması da bu dönemde ayrı bir önem taşıyor. Bunun için dengeli beslenme, düzenli uyku ve fiziksel aktiviteyi sağlamak gerekiyor. En güçlü maske, güçlü bir bağışıklık sisteminin yerini asla tutamaz. Aslında vücudumuzun enfeksiyonlara karşı doğal savunma sistemi olan bağışıklığımızı güçlendirmenin yerini hiçbir şey tutamaz. Bağışıklığımızı güçlendirmek için yeterli miktarda kaliteli besin almamız, C vitamini başta olmak üzere doktorumuzun önerisi doğrultusunda vitamin desteği almamız, kilomuz başına günlük 40 cc su içmemiz, fiziksel egzersiz yapmamız, kilomuzu kontrol edebilmemiz, düzenli uyumamız ve stresi yönetebilmemiz gerekiyor. Sigara içiyorsanız bu süreci sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde sağlıklı beslenme sağlayamıyorsanız bu süreci bir detoks ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için fırsata dönüştürebilirsiniz.
Unutmayın, bedeninizi güçlü tutmanız kadar psikolojinizi de güçlü tutmanız gerek. Corona virüs ile ilgili en doğru bilgileri, T.C Sağlık Bakanlığı açıklamaktadır. Bunun dışındaki diğer duyumları lütfen önemsemeyin. WhatsApp ya da sosyal medya yoluyla yayılan “gizli belge” ve bunun gibi gerçekdışı, insanların zaaflarıyla oynamaya yönelik paylaşımlara itibar göstermeyin. Panik de, umursamamazlık da Corona ile mücadeleyi baltalayan davranışlardır.