Kupa tedavisinin bilinmeyen yönleri

Kupa tedavisinin bilinmeyen yönleri nelerdir

Kupa tedavisinin bilinmeyen yönleri

Kupa tedavisi, halk arasında hacamat olarak da bilinir. Eski bir kür yöntemidir. Kirli kapiller kanını vücuttan atmak ve detoks için yapılan cerrahi olmayan bir yoldur.

Hacamat noktaları sırtta, omuzlar arasındadır. Kupa tedavisinin çeşitli yararları vardır ve özellikle mide problemlerini, eklem ve kas ağrısını, ateşi, cilt hastalıklarını, astımı, anksiyete veya depresyon duygu durumlarını tedavi etmede önemli katkı sağlayabilir. Deneyimli bir doktor tarafından, uygun şekilde temizlenmiş ve sterilize edilmiş aletler ile yapılması son derece önemlidir.

Araştırmalara göre kupa tedavisi M.Ö. 1.550’den beri kullanılıyor. Kupa adını, tedavide kullanılan kupa şeklindeki bardaklardan alıyor. Kullanılan bardaklar camdan, bambudan veya plastikten yapılabilir. Kupa yerleştirmek için birkaç teknik vardır; hepsi de cildi iç kabın içine çekerek rahatlatmayı, daha iyi kan dolaşımını hedefler.

Kupa tedavisinin genel olarak faydalarına baktığımızda ise pek bilinmeyen etkili yönleriyle de karşılaşıyoruz:

1- Ağrı tedavisinde: Kupalar, vücutta kasılmayı  azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için dokuları gerer.

2-Alerji ve astım: Kupa tedavisinin 3 bin yıldan fazla bir süredir alerjileri ve solunum sorunlarını tedavi etmek için kullanıldığına dair kanıtlar vardır.

3- Gevşeme ve stres azaltma: Kupa tedavisinin benzersiz “ters masaj” etkisi, kritik olan ancak genellikle daha genel tedaviler tarafından göz ardı edilen kas ve doku gruplarında çok özel bir rahatlama sağlar.

4- Detoksifikasyon: Kupa tedavisi, cildi ve kanı toksinlerden arındırabilir, ölü cilt hücrelerini dışa atabilir ve istenmeyen kan toksitlerini kan akımı ve dolaşım sistemi yoluyla vücuttan dışarı taşıyabilir.

5-Enflamasyonu azaltma: Kupa tedavisi, acılı bölgede kan dolaşımını artırarak inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Kan akarken, iyileştirici oksijen ve besinleri yaraya getirmek için yeni kupalar oluşturulur.

6- Daha sorunsuz ve pürüzsüz bir cilt: Kupa tedavisinin sivilce ve lekeler için etkili sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

7-Selülit: Ciltteki topaklı, engebeli yüzey katmanını, hiçbir diyet veya egzersiz yapmadan bile kupa tedavisi ile elemine etmek mümkündür.

8- Yaşlanma karşıtı:  Yaşlanma karşıtı olarak kupa tedavisi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Daha pürüzsüz, kırışıksız, lekesiz ve daha genç görünümlü bir cilt için kupa tedavisinden yararlanılabilir.   

9- Sindirim rahatsızlıkları: Kupa tedavisinin sindirim rahatsızlığını azaltmasının temel yollarından biri stresi azaltmak ve gevşemeyi teşvik etmektir. Özellikle IBS gibi kronik strese dayalı durumlar için etkilidir.

10- Karpal tünel sendromu: Karpal tünel sendromunun ateş, bıçak gibi keskin ağrı hissi gibi semptomlarını azaltmada etkili bir metottur.

11- Soğuk algınlığı ve grip: Kupa tedavisi, özellikle mukus ve balgamın sinüslerden ve solunum sisteminden boşaltılması için etkilidir. Aynı zamanda da genel olarak daha hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için bağışıklığı güçlendirebilir.

12- Migren: Kupa tedavisi belli bir düzen içinde uygulandığında, zaman içerisinde migren ağrısı ve semptomlarında olumlu bir azalmaya yol açabilmektedir.

13- Sırt ve boyun ağrıları: Science Direct’te yayımlanan araştırmalarda da belirtildiği gibi, kupa tedavisi bel ağrısı ve boyun ağrısı da dahil olmak üzere kronik ağrıdan kurtulmak için etkili bir destek tedavi metodudur.