Menopoz bir hastalık değildir, öyleyse neden ilaç kullanalım?

Menopoz bir hastalık değildir, öyleyse neden ilaç kullanalım?

Kadınlarda menopoz süreci bir hastalık gibi algılanıyor. Oysa menopoz yaşamın doğal bir sürecidir ve hastalık değildir. Öyleyse menopoz dönemine ilişkin şikayetlerimiz karşısında hemen ilaca sarılmadan önce doğal çarelere odaklanmalıyız…

Menopoz döneminde en sık karşılaşılan şikayetler ateş basması, uyku düzensizliği, sinirlilik, ani ter basması, neşe ile hüzün arasında hızlı duygusal değişimler, cinsel isteksizlik, daralma hissi, çarpıntı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunların ilaçlarla baskılanması da mümkün tabi ama sürekli ilaç kullanımı bir takım yan etkileri de birlikteliğinde getiriyor. Menopoz gerginliğini ilaçlardan önce sporla, düzenli beslenmeyle ve psikoterapilerle atlatmaya çalışmakta fayda görüyorum.
– Menopozla ilgili kötümser düşüncelerin (yaşlanma, ölüme yaklaşma, cazibenin yitirilmesi v.b. gibi) bir psikolog eşliğinde gözden geçirilmesi, stres ve öfke kontrolu tekniklerinin öğrenilmesi bu sürecin daha rahat atlatılması adına önemli adımlar olacaktır.
– Düzenli beslenme ve düzenli egzersiz, spor yaparak hem duygu durumu, hem de fiziksel durumun iyileştirilmesi mümkündür. Bu dönemde özellikle kahve ve alkol içmeyin. Alkol, kahve, baharatlı yemekler, ağır yağlı yemekler, çok tuzlu ve şekerli yiyecekler ateş basma hissini artırır.
– Asansör yerine merdiven kullanın, aşamalı olarak günlük adım sayısını artırın, yüzme, koşu, bisiklete binme gibi sporlarla uğraşın ve en önemlisi bunun bir hastalık olmayıp doğal bir süreç olduğunu düşünün. Olumlu düşünmenin gücüne inanın. Depresyon, stres ve öfkeyle mücadele için gerekiyorsa psikolojik destek alabilirsiniz.
– Sigarayı kesinlikle bırakın.
– Kaç kiloysanız, kg başına 40 cc su için. Örneğin 70 kiloysanız 70×40=2,8 litre günlük su içmeniz gerekir. Sıcak basmalarına karşı su içerek vücut ısısının normale dönmesine destek olabilirsiniz. Soğuk su dolu bir bardağı el bileklerinizle tutarsanız yine rahatlatıcı olacaktır.
– Bağışıklık sistemini desteleyici rolü nedeniyle C vitamini takviyesi alabilir, portakal, greyfurt, nar, mandalina gibi meyvelere menünüzde daha fazla yer ayırabilirsiniz. Özellikle bioflavonoid açısından çok zengin olan turunçgillerin kabuğunun içindeki beyaz kısmını da yiyin. Bunun da ateş basmalarına faydası olacaktır.
– Sık sık terleme oluyorsa pamuklu giysiler giyin ki vücudunuz hava alsın.
– Osteoporoz (kemik erimesi) süreci de menopozla birlikte başlayabilmektedir. Fiziksel aktivitenin artırılması, alkol ve sigaranın bırakılması, büyüme çağından itibaren menopoz döneminde yeterli kalsiyum alınması, tuzdan kaçınılması, kilo kontrolu sağlanması ve doktor gözetiminde D vitamini takviyesi bu açıdan önemlidir. Ayrıca iki yılda bir kemik mineral yoğunluk ölçümü yaptırılmasını öneriyorum.
– Bir yardımcı tıp metodu olan biorezonans metodu ile hormonal dengenin tesis edilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve metabolizmanın desteklenmesi yoluyla daha rahat bir menopoz süreci yaşamak mümkündür.