Spor yaparken gözlük mü lens mi?

spor yaparken yaparken

Gözlük kullanmak durumunda olan çoğu kişi için “gözlük mü, lens mi” tartışması her daim gündemde olan bir konudur.

Gözlüğün kullanımı lense göre daha kolay, daha güvenli, daha ucuz ve bakım açısından da daha az zahmetli olsa da,  özellikle estetik kaygılar ve spor söz konusu olduğunda lensin sunduğu avantajlar ön plana çıkıyor. Kontakt lense alışmak gözlüğe oranla biraz daha fazla zaman istiyor ve özellikle hijyen konusunda daha titiz olmak gerekiyor. Ancak lensler daha geniş bir görüş açısı sunmanın yanında özellikle koşu, yüzme, fitness gibi sporlarla uğraşanlar için büyük konfor ve rahatlık sağlıyor. Gözlüğün düşmesi, camının çarpıp kırılması, kirlenmesi, buharlanması, burnun üstünden kayması, bulanıklaşması gibi olumsuz durumlar lensler için geçerli değil. Daha iyi geniş bir görüş açısı, odaklanma gerektiren (özellikle top oyunları gibi) sporlarda kolaylık sağlar. Yüzme sporlarında deniz gözlükleri ile birlikte, bisiklet sürme, paten, motor sporlarında kasklar ile birlikte kullanılabilir. Su sporlarında lens kullanıldığında deniz gözlüğü kullanılması özellikle tavsiye edilmektedir.

Yağmurlu, karlı havalarda açık havada yapılan yürüyüşler ya da diğer spor aktivitelerinde de lensler hem buharlanmadıkları, hem de daha iyi görüş sağladıkları için yine ön plana çıkıyor. Yeni lensler artık daha yumuşak bir doku sunuyor, hatta kullan-at modeller bile mevcut. Böylelikle hem mikrop oluşumu, bulanık görme gibi sorunlar ortadan kalkarken, hem de kullanım kolaylığı sağlanıyor. Eğer alerjik bir yapınız varsa zaten lens yerine gözlük kullanmaktan öte bağışıklık sisteminizi güçsüz düşüren alerjilerinizin tedavisine yönelmenizi öneririm. Böylelikle yalnız lens kullanımına karşı değil, alerjilerinizi tetikleyen etkenleri tespit ve tedavi edebilir, bunun için örneğin biorezonans metodundan destek alabilirsiniz. Ayrıca pek çok göz hastalığının tedavisinde de biorezonans metodu fayda sağlayabilmektedir.

Lens kullanımı pek çok avantajının yanında dikkat edilmesi gereken hususlar da getirir. Bunların başında hijyen gelmektedir. Ayrıca bazı lens kullanımına bağlı göz hastalıkları, sistemik hastalıklar söz konusu olabileceği gibi bazı ilaçları alanlara da lens kullanımı tavsiye -edilmeyecektir. Bu nedenle doktorunuza danışmalısınız.