Balık sezonu açıldı

Balık sezonu açıldı

Balık sezonu açıldı Mevsimin değişmesiyle birlikte açılan balık sezonu açıldı. Yüksek bir omega 3 kaynağı olan balıklar, enflamasyon giderici etki göstererek kalp hastalıkları riskini ve trigliserid seviyelerini azaltıyor. Depresyon tedavisine olumlu etki ediyor. Gebelerde bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunuyor.

Daha genç bir cilt ve parlak saçlara sahip olmamızı sağlıyor. Alzheimer hastalarında beyne giden uyarıyı artırırken esansiyel olduğu için hastalığın önlenmesine ve etkilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Balık tüketimi, beyin ve göz sağlığı, diyabetin önlenmesi ve iştah kontrolünde de faydalı. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı tüketilmesini öneririm.

Balık yağını organların ve kaliteli yaşamın bir parçası, adeta bir cankurtaranı. Elbette özellikle mevsiminde yenen derin deniz balığını tavsiye ediyorum. Her ne kadar balık sezonu açılmış olsa da, Türkiye’de ne yazık ki tüketilen balık oranı diğer ülkelere oranla çok daha düşük seviyelerde. Çünkü biz hala toplum olarak balığın bizim için ne kadar önemli olduğunun farkında değiliz, tercihimizi daha ziyade et ya da tavuktan yana kullanıyoruz. Oysa balıkta doğal olarak bulunan omega 3 yağ asitleri vücuttaki birçok fonksiyonel işlevin gerçekleşebilmesi için temel bir ihtiyaç.

Çoğunlukla yağların sağlık açısından önemi göz ardı ediliyor. Bunun nedeninin genellikle yağlı tüketmenin hastalığa yol açacağı yönündeki yaygın yanlış kanı. Elbette her yağ sağlıklı diyemeyiz, bilinçli olunmalı. Yağ asitleri doymuş ve doymamış yağ asitleri şeklinde iki guruba ayrılır, bizim için daha çok önemli olan ise doymamış yağ asitleridir. Balık bu açıdan önemli bir besin kaynağıdır.

Balık yerine balık yağı kullanıyorsanız dikkat!

Balık yağının kullanımından ziyade balıklardan doğrudan yararlanmanın, yani taze balık tüketmenin çok daha faydalı. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki her balıkta omega 3 yağ asidi olmaz ya da yok denecek kadar az miktarda olabilir. Bu açıdan en zengin balık türleri arasında somon, sardalya, uskumru ve ton balığını sıralayabiliriz. Yine de balık yağı kullanmayı tercih edenlere önerim: Normal, sağlıklı bir birey ya da çocuklar günde 0,5 -1 gram, kalp hastaları günde 1-2 gram, hipertrigliseridemi ve depresyon hastaları günde 2-4 gram, romatoid artrit ve kronik hastalıkları olanlar ise günde 3-6 gram tüketebilir.

Kültür balıkları ise, mısır gibi besleyiciliği düşük gıdalar alıyorlar. Nasıl ki biz besleyici, sağlıklı gıdalar tükettiğimizde performansımız ve sağlığımız daha iyi oluyorsa, balıklar da özellikle doğal ortamlarında tükettikleri algler ve planktonlar sayesinde omega 3 sentezleyebilir ve bu omega 3 sayesinde kendilerini soğuğa karşı korurlar. Dolayısıyla doğal ortamında yetişmiş ve yağlı balıklar omega 3 yönünden daha zengindir.