Bir avuç yaban mersini sağlığınız için mucizevi etki gösterebilir

yaban mersinin sağlığımız için ne kadar önemli

Yaban mersini hücre hasarına karşı koruma ve demir emilimine yardımcı olma özellikleri ile harika bir besin kaynağı. Aynı zamanda kandaki şeker oranının yükselmesini engelleyen çözülebilir lifler içeriyor ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlıyor…

Bu yazımda size sağlık için mucizevi etkileri olabilen bir orman meyvesi olan yaban mersininden söz etmek istiyorum. Siz onu “blueberry” adı ile tanımış olabilirsiniz. Nitekim anavatanı Kuzey Amerika, Avrupa ve Batı Asya’nın kayalık dağları olan bu meyve, artık ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı ve pahalı market raflarından herkes için ulaşılabilir tezgahlara doğru inmeye başladı. Mayhoş tadı ile tatlı – ekşi lezzetleri sevenlere hitap ediyorsa da bu yazıda sayacağım faydalarını okuduktan sonra mutlaka size de hitap edecek…

Öncelikle şunu belirtelim; yaban mersini vücudu hastalıklara karşı koruyan antioksidan özellikli fitokimyasallar, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Geleneksel tıpta hem diyare, hem de kabızlık için çare olarak önerildiğini biliyoruz. Yaban mersininin sağlık açısından yararlarına bakıldığında en önemli özelliği içinde bulunan antosiyanidinlerdir.

Yaban mersininin kilo kontrolüne faydaları

Yaban mersininin sağlığı koruyucu ve katkı sağlayıcı özelliklerinin ayrıntılarına girmeden önce şunu da hatırlatalım: Sağlık açısından çok yönlü faydalarına karşın yaban mersininin kalorisi düşüktür.

Yaban mersini, sindirim sisteminde bir diyet lifi olarak işlev görerek, kilo vermede ve kilo yönetiminde önemli bir faktör olarak bilinir. Yüksek lifli gıdalar tokluk hissini arttırır ve iştahı azaltırlar.

Kanser ile yaban mersini ilişkisi

Araştırmalar, antioksidanların tümör büyümesini inhibe edebileceğini, vücuttaki iltihaplanmayı azaltabileceğini ve özofageal, akciğer, ağız, farenks, endometriyal, pankreas, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yaban mersini ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folik asit de içerir. Bu, DNA’daki mutasyonlar nedeniyle kanser hücrelerinin oluşumunu önleyebilir.

Hafıza güçlendirme açısından yaban mersini

Yapılan çalışmalar, yaban mersini tüketiminin yaşlı kadınlarda bilişsel gerilemeyi yavaşlatabildiğini, bilişsel hasar riskini azaltabildiğini, bir kişinin kısa süreli hafızasını ve motor koordinasyonunu da iyileştirebileceğini göstermektedir.

Kalp sağlığı için yaban mersini

Yaban mersininin en önemli özelliğinin antosiyanidin içeriği olduğunu söylemiştik. Bu içerik onu, kan dolaşımında taşınan yüksek oranda aktif bir fito-besin kılar. Sadece ciltteki kolajeni değil, vücuttaki kan damarının bütünlüğünü de destekler. Bu etki kalbin etrafındaki damarları koruyarak kardiyovasküler hastalıkla mücadeleye katkı sunması anlamını taşır.

Yaşa bağlı görme kaybına karşı korur

Yaban mersininin bir diğer önemli faydası, yaşa bağlı makülerdejenerasyona ve görme kaybına karşı korumasıdır. Efsaneye göre, İkinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Hava Kuvvetleri havacıları gece görüşlerini geliştirmek için günlük düzenli olarak yabanmersini yiyorlarmış.