Islak mendil kullanımını içerdiği alkol ve diğer kimyasallar nedeniyle sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Islak mendil kullanımını içerdiği alkol ve diğer kimyasallar nedeniyle sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Bugün hayatımızın neredeyse ayrılmaz bir parçası haline gelen ıslak mendilleri değerlendireceğiz. Islak mendiller hayatımızın o kadar içinde ki… Bebek temizliğinden çantalarımızda her an yanımızda taşımaya kadar hayatımızın her aşamasında ıslak mendil kullanıyoruz.

Peki içindeki alkol ve diğer kimyevi maddeler bağlamında aşırı kullanımı ciltteki alerji, tahriş, egzama gibi bir takım problemlere yol açabilir?

Her ne kadar temizlik açısından pratik bir yardımcı olarak görsek de ıslak mendillerin içindeki kimyevi maddeler cildimizi tahriş edebilir. Kaldı ki alkol de bunu yapabilir. Aynı zamanda cildi hassas olan kişilerde alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Alkolün mikrop öldürücü etkisi olduğunu düşünürüz ama alkolün dezenfeksiyondan öte mikrobu sabitleme gibi bir etkisi var. Tam manasıyla bir dezenfeksiyon da yapmaz alkol. Dolayısıyla ıslak mendil kullanımı bize pek de bir fayda getirmez. Hele hele sürekli kullandığımızda elimizde bizim elimizdeki bize faydalı olan bakteri florası dediğimiz mikroorganizmaları da atarız. Sonrasında onların yerine mantarlar ya da diğer patojenler gelir. Temizlik için mümkün olduğunca su ve sabunu kullanalım.

Temizlik için su ve sabun!