Ekinezya mevsimi geldi

Ekinezya mevsimi nedir

Başta nezle, grip, soğuk algınlığı mevsimi gelince ekinezyanın da mevsimi geldi diyebiliriz… Çünkü en çok bu hastalıklara yakalananlar soluğu ekinazyada alıyor. Son birkaç yılda ülkemizde kullanımı yaygınlaşan ekinazyaayrıca ağrı, iltihap, migren, sivilce ve kanserle mücadele amacıyla da kullanılıyor… 

Gerçekten de ekinezya, antioksidan görevi gören bileşiklerle dolu. Antioksidanlar, hücrelerimizi diyabet, kalp hastalığı ve diğerleri gibi kronik hastalıklarla bağlantılı bir durum olan oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olan moleküllerdir.Ekinazya ayrıca antioksidan etkiyi daha da arttırmaya yarayan alkamidler denilen bileşikleri içeriyor. Alkamidler, aşınmış antioksidanları yenileyebiliyor ve antioksidanların oksidatif strese yatkın moleküllere daha kolay ulaşmalarını sağlıyor.

Ekinazyanın bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğine ilişkin pek çok bilimsel çalışma mevcut. Bu çalışmalar ekinezyanın farklı faydalarına da ışık tutuyor. Örneğin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. 30 günlük bir çalışmada osteoartritli erişkinlerde ekinezya özü içeren bir takviye almanın iltihaplanma, kronik ağrı ve şişliği önemli ölçüde azalttığı tespit ediliyor.

Hatta bir test tüpü çalışmasında, bir Echinaceapurpurea özütünün karbonhidratları sindiren enzimleri baskıladığı gösterilmiş. Bu da,  kanınıza giren şeker miktarını azaltması anlamına gelmektedir. Diğer test tüpü çalışmaları, ekinezya özütlerinin, diyabet ilaçlarının ortak bir hedefi olan PPAR-y reseptörünü aktive ederek hücreleri insülinin etkilerine karşı daha duyarlı hale getirdiğini ortaya çıkarmış.Bu özel reseptör, kandaki fazla yağı gidererek çalışır; bu, insülin direnci için bir risk faktörüdür,hücrelerin insüline ve şekere yanıt vermesini kolaylaştırır. Bir diğer test tüpü çalışmasında ise, bilim adamları ekinezyanın anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklerinin, yaygın bir akne nedeni olan propionibacterium’un büyümesini bastırdığını bulmuşlar…

Anksiyete ile mücadelede ekinezya

Ekinezyanın içerdiği alkamidler, rosmarinik asit ve kafeik asit gibi bileşikler, anksiyete ile mücadelenize büyük oranda destek olabilir. Echinaceaangustifolia özünün, hem farelerde hem de insanlarda anksiyete duygularını hızla azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Kansere karşı ekinezya

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesini ifade eden bir hastalıktır. Test tüpü çalışmaları ekinezyaekstrelerinin kanser hücresi büyümesini baskıladığını ve hatta kanser hücresi ölümünü tetikleyebileceğini göstermiştir. Bir test tüpü çalışmasında, echinaceapurpurea ve chicoric asidinin (ekinezya bitkilerinde doğal olarak bulunan) ekstraktının kanser hücresi ölümünü tetiklediği gösterilmiştir.

Başka bir test tüpü çalışmasında, ekinezya bitkilerinden (echinaceapurpurea, echinaceaangustifolia ve echinaceapallida) ekstraktları, apoptoz veya kontrollü hücre ölümü adlandırılan bir işlemi uyararak pankreas ve kolon insan kanser hücrelerini öldürmüştür.Bu etkinin ekinezya’nın bağışıklık artırıcı özellikleri nedeniyle ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Ancak ekinezyanın geleneksel kanser tedavileriyle etkileşime girebileceği konusunda bazı endişeler olduğundan dikkatli kullanılması gerekir.Bununla birlikte, ekinezya özü kısa bir raf ömrüne sahiptir ve bu da ticari cilt bakım ürünlerine dahil edilmesini zorlaştırmaktadır.