Kanser hastalığı sürekli istirahat gerektirir mi?

Kanser hastalığı sürekli istirahat gerektirir mi?

Kanser hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışları irdelemeye devam ediyoruz.

En sık karşılaştığımız mitlerden bir tanesi de şu: “Kanser hastaları istirahat etmek zorundadır, evlerinden çıkamazlar, sosyal hayata katılamazlar.” Bu konuda ne düşünüyorsunuz Dr. Sinan Akkurt?

Ben buna katılmıyorum. Öncelikle kanser hastalığını bir hastalık olarak kabul etmek gerekir. Ve bu hastalığın tedavisine devam ettikten sonra hayatınıza da devam etmeniz lazım. Kanser hastalığını hayatınızın merkezi haline getirmektense hayatına devam etmeli. Yani gezmeli, çocukları ile zaman geçirmeli, işe gitmeli ve bunların yanında da hastalığının tedavisine devam etmeli. Bu hastalık ancak bu şekilde çok daha kolay ve rahat tedavi edilebilir.

Kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi gören hastalar bulantı, kusma, halsizlik gibi şikayetler yaşıyorlarsa bu şikayetlerini nasıl giderebilirler ve nasıl sosyal hayata katılabilirler?

Özellikle biorezonans gibi tedaviler bu gibi şikayetlerin çok daha hızlı bir şekilde atlatılmasını sağlayabiliyor. Sürekli yatarak iyileşmeyi beklemektense biorezonans tedavisi ile bu süreci kısaltıp kolaylaştırabilirler.