Vitamin takviyesi almak kilo yapar mı?

Sevgili Dr. Sinan Akkurt takipçileri merhaba. Sizler tarafından en sık sorulan sorulardan biri ile daha karşınızdayız. Sinan Bey bu soruda takipçileriniz diyor ki; siz sık sık vitamin mineral eksikliğinin sakıncalarından, yarattığı risklerden söz ediyorsunuz.

Tamam doktorumuza danışalım, sizlere danışalım ama biz bu sefer de kilo yapacağından korkuyoruz, diyorlar. Siz ne diyorsunuz?

Neden kilo yapsın ki? Çünkü bunlar zaten bizim vücudumuzda olan vitaminler ve mineraller. Zaten vücudumuz bunları almak zorunda. Alamadığı için hastalıklar oluşuyor. Alamadığı için sistem çalışmıyor, problemler yaşıyoruz. O yüzden biz bunları yerine koymak istiyoruz.

Balık yağını özellikle sormuşlar, kilo yapar mı diye? Omega-3 balık yağı kilo yapmaz mı?

Bakın vitamin minerallerin hiçbiri kilo yapmaz. Eğer kilo yapıyor ise vücudunda başka bir problem var demektir. Metabolizması bozuktur, döngüsünde vücudundaki o balık yağını aldıktan sonraki işlemlerde bir yerde bir eksiklik vardır, o yüzden kilo yapıyordur. Ya beslenmesinde sorun vardır, ya bir rahatsızlığı vardır.

Yani hiçbir vitamin mineral takviyesinin doğrudan kilo yapıcı etkisi yoktur, diyebilir miyiz?

Evet, diyebiliriz. Kilo yapıyor ise başka sorunlar vardır. Bazılarında iştah açılır. Bu bile tartışılacak bir konudur. Çünkü örneğin B12. B12 vitamini vücut için çok önemli bir vitamindir. B12 aldığınız zaman ilk etapta vücuttaki o biyokimyasal döngülerine bağlı olarak iştah artıyor gibi görünür. Ama bir süre sonra eksiklik yerine gelmeye başladıkça her şey normale döner aslında. Bunu birkaç hastamda gördüm. Tanıdığım, yakın arkadaşım olan hastalarımda. B12 kullandığında ciddi bir iştahı olduğunu söyledi, daha sonra adını söylemeden başka bir ürünü, başka bir B12 ürününü B12 değilmiş gibi verdim kendisine. Ve iştah artmadığı gibi hafif de kilo verdi. Bazı şeyler de aslında algısal. O zaman rahatlıkla vitamin ve minerallerimizi doktorumuzun söylediği şekilde, eksiksiz biçimde güvenle kullanmaya devam ediyoruz.