Corona virüs hakkında merak edilen 6 soru ve 6 yanıt

Corona virüs hakkında merak edilen 6 soru ve 6 yanıt

Corona virüs pandemisinin ortaya ilk çıktığı günden bu yana merak edilen birçok konu oldu. Corona virüsün vücutta ne kadar süre kaldığı, corona virüsün sivrisineklerden bulaşıp bulaşmadığı, grip ve corona virüs arasındaki benzerlikler en çok merak edilen sorular arasındaydı. Dr. Sinan Akkurt corona virüs hakkında en çok merak edilen 6 soruyu yanıtladı.

1-Aynı anda hem girip hem corona virüs hastası olunabilir mi?

Evet. Grip veya corona virüsünden birinin tanısı almanız, sizi diğerinden muaf tutmaz. Her iki rahatsızlıkta da özellikle ateş ve öksürük ortak semptomlardır, ancak korona virüs hastaları ayrıca güçlü nefes darlığı da yaşarlar. Bu konuda bir yanlış düşünce tarzı da “Nasıl olsa yakın zamanda grip atlatmıştım, bu nedenle bu virüs bana uğramaz” demektir.

2- Kendime veya çocuklarıma dezenfektan sıkmalı mıyım?

Hayır. Bu ürünler yüzeyler için etkili. Vücudunuz için tehlikelidir. Çünkü etanol, perasetik asit ve kloroform gibi yüzeylerdeki virüsü öldürebilecek kimyasal içeriklere sahiptirler ve korona virüs zaten vücudumuzdaysa bu maddeleri cildimize sıkmak onu öldürmez. Kimyasal dezenfektanların cildinizle temasından kaçının. Vücut temizliğiniz için en etkili yol su ve sabunla yıkanmak.

3-Corona virüsü taşıyan kişilerin kaçı semptom göstermiyor?

Örneğin olayın ilk patlak verdiği zamanlarda gündeme gelen Diamond Princess gemisindeki yolculardan 712’si corona virüsü taşımasına karşın neredeyse yarısının herhangi bir semptomu olmadığını öğrendik. Ardan Bilim dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Çin’de korona virüs testi pozitif olan her beş kişiden dördünün herhangi bir semptom göstermeyen insanlar tarafından enfekte edildiği ortaya kondu. Ve son çalışmalar, korona virüs taşıyıcılarının yüzde 25 ila yüzde 50’sinde semptom olmadığını gösteriyor. Yani ateş, nefes darlığı gibi belirtiler göstermese de karşılaştığınız bir kişinin korona virüs taşıyıcısı olma ihtimali oldukça güçlü şu dönemde. Bu nedenle temasta bulunmamak ve sık sık el yıkamak önemli. Tabi ki semptomu olmayan kişilere daha fazla test uygulanması da önemli.

4-Sivrisinekler corona virüsü bulaştırabilir mi?

Hayır. Bugüne kadar, corona virüsün sivrisinekler tarafından bulaşabileceğini gösteren hiçbir bilgi ya da kanıt gösterilmedi. Corona virüs, enfekte bir kişinin konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar yoluyla yayılan bir solunum yolu virüsü.

5- Bir corona virüs taşıyıcısı ne kadar süre taşıyıcı olabilir?

Bulaştırıcı dönem semptomların ortaya çıkmasından bir ila iki gün önce başlayabilir, ancak semptomlar belirgin olmasa bile semptomatik dönem insanların en bulaştırıcı oldukları dönem. Enfeksiyöz sürenin ılımlı vakalarda 7-12 gün, şiddetli vakalarda ortalama iki haftaya kadar süreceği tahmin ediliyor. Bu veriler henüz netlik kazanmadı.

6-Evimizde çalışan yardımcılar ve bebek bakıcıları corona virüsü açısından riskli mi?

Eğer evinizde çalışan yardımcı ya da bebek bakıcısı kişisel hijyen ve sosyal mesafe kurallarına tam anlamıyla uyuyor ise risk olmaz. Bu çalışan kişinin toplu ulaşım araçlarını kullanmaması, gerekli tüm durumlarda ellerini su ve sabunla yıkaması, ailenizin dışında diğer insanlara temas etmemesi gibi kuralları da içerir. Mümkünse yatılı çalışması tercih edilmeli. Ayrıca birkaç çalışan yerine tek bir çalışan olması tavsiye edilir.